İçeriğe geç →

En Lezzetli Mücver Nasıl Yapılır?

Mücver nasıl yapılır? Ana malzemesi kabak olan bu sebze yemeğini ister yağda kızartarak istersek de fırında olarak iki şekilde yapabiliriz. Kabaklar yıkanıp kurulandıktan sonra rendelenir içerisine kuru soğan, havuç, patates, yumurta ve un konularak kivamlı hale gelene kadar karıştırılır. Tüm malzemeler rendelenmelidir. İsteğe bağlı olarak taze soğan yaprakları da eklenebilir.

Yemeklerin vazgeçilmezi olan baharatlardan nane, karabiber ve tuz da eklenerek tavada ısıtılmış kızgın yağın içine kaşık yardımı ile konulur ve arkalı önlü pişirilir. Pişen mücverler havlu kâğıt üzerine çıkartılırsa fazla yağdan kurtulmuş olur.

Sebze sevmeyen çocuklara dahi içerisinde ne olduğu söylenmez ise severek yemeleri sağlanır. Sebzelerin sevimli hali olan mücver besin açısından da çok faydalıdır. Yağdan uzak durulması gereken durumlarda fırında yapılır. Aynı tarifle hazırlanan mücverimiz fırın tepsisine yağlı kâğıt serilerek üzerine dökülür. Piştikten sonra fırından çıkarılarak börek dilimleri gibi kolayca kesilir ve yoğurt ile servis edilirse lezzeti ikiye katlanır. Fırında da çok lezzetli olan mücver besin değerinden hiçbir şey kaybetmez. Misafirlerimize ve ev halkımıza sıklıkla yapabileceğimiz bu lezzet herkesten tam not alacaktır.

Hanımların her gün ne yemek yapsam ki düşüncesine karşılık hemen hazırlanabilecek az malzemeli ve basit bir tariftir. Ertesi güne kalan yemekler daha doğrusu ısıtılınca güzel olmayan yemekler lezzetini kaybeder. Ama mücver ertesi güne kalsa dahi soğuk olarak tüketilebilecek lezzetli bir yemektir. Ara sıcak olarak da sofralarımız da yer edinir. Kısacası her kadının hayatında mutlaka yapması ve sevdiklerini bu lezzetten mahrum etmemesi gerekir. Taze sebzelerin olduğu halk pazarlarında mücver malzemelerini en taze ve uygun fiyatlı şekilde bulabiliriz. Mücver tarifini yukarıda kısaca anlattık.

Şimdi bilmeyen hiç denememiş tadını merak eden herkes zaman kaybetmeden mücver malzemelerini alıp kabağı rendeleyerek bu işe başlayabilir. Öğrencilerinde kolaylıkla maliyeti ucuz bu güzel atıştırmalık yemeği sofralarından eksik etmeyeceğini temenni ediyoruz. Sevgi katılarak yapılan her yemek mükemmeldir.

Kategori: Genel

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir