İçeriğe geç →

Tüm Yönleriyle Kaz Dağları

Her yıl ne zaman havalar güzelleşmeye başlasa tüm gezginlerin veya tatilcilerin aklına illa ki Kaz Dağları gelmektedir. Doğal güzellikleri ile adeta Türkiye’nin armağanlarının başında gelen Kaz Dağları her kesimden insanın gidip görmesi gereken bir yer.

Kaz Dağları’nın Yeri

Kaz Dağları, Edremit Körfezi’nin kuzeyinde, Biga yarımadasının içlerine kadar uzanmaktadır. Balıkesir’in Edremit ilçesi ile Çanakkale’nin Küçükkuyu beldesinin arasındaki büyük bir alanı kaplamaktadır. Kaz Dağı Milli Parkı’nda bulunan 1774 metre yüksekliğindeki Karataş Tepesi Kaz Dağları’nın en yüksek tepesi konumundadır. Altınoluk ve Edremit arasında bulunan Kaz Dağı Milli Parkı yine bünyesinde koruma altına aldığı Sarıkız Tepesi ile meraklıların ilgisini çekmektedir.

Kaz Dağları Gezilecek Yerleri

Kaz Dağları dendiği zaman gezilip görülmesi gerek başlıca yerleri basitçe sıralayacak olursak; Yeşilyurt Köyü, Adatepe Köyü – Zeytinyağı Müzesi, Zeus Altarı, Mıhlı Çayı, Sütüven Şelalesi, Hasan Boğuldu, Tahtakuşlar Etnografya Müzesi ve yukarıda bahsettiğimiz gibi Kaz Dağları Milli Parkı içinde bulunan efsanelere konu olan Sarıkız Tepesi yer almaktadır. Sarıkız Tepesi ile ilgili bir efsane de mevcuttur. En ünlü İslami inanışlardan biri olan Sarıkız Efsanesi İran’a kadar uzanmakta ve Türkmen köylülerinin söylencelerinde çokça yer almaktadır.

Alp Dağları’ndan sonra Dünya’nın en temiz ikinci temiz havasına sahip olmasıyla, mutlaka görülmesi önerilen yerler listesinde üst sıralarda olmayı tüm yönleriyle Kaz Dağları hak etmektedir.

Doğal Yapısı

Kaz Dağları’nın bitki örtüsü genel olarak ormanlar ile kaplıdır. Bu sebeple yakın bölgelerinde çok az yerleşim mevcuttur. Türkiye’de yalnızca Kaz Dağı bölgesinde yetişebilen Kazdağı Göknarı ismindeki endemik bir göknar alt türü ormanın büyük bir kısmına hâkimdir. Tam olarak 40 adet endemik tür burada bulunmaktadır. Eşsiz bitki örtüsü ve doğasıyla herkesi büyülemek için bekliyor.

Kategori: Genel

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir